תסמונת התעלה הקרפלית - ד״ר רובינראוט
״לפני שבועיים ניתחת אותי בתעלה הקרפלית .אני אסירת תודה על הניתוח המוצלח שעשית במקצועיות וברוגע, תוך הסברים ברורים על מה שהולך לקרות . הלוואי וירבו רופאים כמוך. חזקי ואמצי!״
ירדנה

תסמונת התעלה הקרפלית – האיבחון והטיפול בה

ד״ר אסתר רובינראוט, מומחית ומנתחת כף יד בכירה

תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal Tunnel Syndrome)   הינה תופעה שבה נוצר לחץ על העצב המדיאני בשורש כף היד . ההערכה היא שאחד מעשרים אנשים יסבול  מהתופעה בשלב מסויים של חייו.

התעלה הקרפאלית היא מבנה צר אשר נמצא בכף היד ומורכב מעצמות ורצועות, והיא מכילה את העצב המידיאני והגידים המכופפים לאצבעות. כאשר מסיבה כלשהי יש גירוי של הגידים או הקטנה של הנפח בתעלה הלחץ על העצב גדל, והתוצאה היא כאב, נימול וחולשה בכף היד והאצבעות עם הקרנה לאמה ואפילו לכתף.

הסימפטומים של תסמונת התעלה הקרפלית מתחילים לרוב בהדרגה, ביד אחת או שתי ידיים, לעיתים בשעות הלילה ומאופינים בנימול, הרדמות ו”זרמים” בכפות הידיים והאצבעות. לפעמים התלונות של הסובלים מהתופעה פחות אופייניות ויש תחושות של נפיחות, כבדות, קיפאון ונוקשות. במצבים מתקדמים יכולה להיות ירידה בתחושה וחולשה של היד בעיקר של האגודל. מטופלים הסובלים מתסמונת התעלה הקרפלית מספרים שהם מפילים חפצים ומתקשים בביצוע פעולות עדינות כגון רכיסת כפתורים בחולצה.

האבחון של תסמונת התעלה הקרפלית נעשה לרוב אצלי במרפאה ומתבסס על שילוב הסימפטומים ובדיקה גופנית אופיינית. ניתן לאשר את האבחנה בעזרת בדיקת  EMG (בדיקת הולכה עצבית). הבדיקה עוזרת לקבוע גם את דרגת הלחץ על העצב ומסייעת למנתח ולמטופל להעריך מהו משך הזמן להתאוששות של העצב לאחר הניתוח.

 

טיפול ללא ניתוח בתעלה הקרפלית:

הטיפול הלא ניתוחי בתסמונת התעלה הקרפלית יעיל בדרך כלל אצל הסובלים מדרגות קלות או בשלביה המוקדמים של התופעה, והוא כולל סדי מנוחה לשורש כף היד, (לשימוש בעיקר בלילה), כדורים נוגדי דלקת ופיזיותרפיה

 

ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית:

טיפול ניתוחי הוא במקרים רבים הברירה האחרונה שלנו ובצדק! אולם כאשר לאחר שבטיפול ללא ניתוח לא חלה הטבה משמעותית או במצבים בהם ישנה ירידה בתחושה או בכוח של כף היד נוצרת התוויה נכונה לטיפול ניתוחי בתעלה הקרפלית. החדשות הטובות הן שמדובר בניתוח פשוט אותו אני מבצעת במרבית המקרים בהרדמה מקומית, באופן אשר אינו מצריך אישפוז.

במהלך הניתוח מבוצע חתך אורכי מעל התעלה הקרפאלית והרצועה שלוחצת על העצב משוחררת לאורכה. כבר במהלך הניתוח ניתן לראות סימנים שהלחץ על העצב  השתחרר. מדובר בהליך פשוט וקצר (כעשר דקות) המביא להקלה כמעט מיידית בכאב.

 

החלמה מניתוח התעלה הקרפלית:

מרבית המטופלים שלי מדווחים על הקלה מיידית בכאבים לאחר הניתוח. ההחלמה היא מהירה מאוד והצלקת הנותרת קטנה ביותר (אם בכלל).

במקרים בהם היתה כבר ירידה בתחושה ובכוח השיקום איטי יותר ועשוי לארוך עד חצי שנה ומכאן גם החשיבות להתייעץ עם מומחה כף יד בעל נסיון כבר בשלב מוקדם (עם הופעת הכאבים הראשונים באזור) ובכך למנוע אפשרות שייגרם נזק משמעותי יותר לשורש כף היד.

 

לתיאום פגישת ייעוץ עם ד״ר רובינראוט